Jedlo na cesty
Čo konzumovať pri kinetóze počas cesty autom alebo lietadlom?
Kinetóza, známa aj ako cestovná nevoľnosť, môže byť počas dlhých ciest nepríjemná. Aby ste predišli jej príznakom, vyberajte si vhodné potraviny.
Ľahké jedlá: Ako napríklad ovocie, sušienky alebo toasty, sú ľahko stráviteľné a nepodráždia žalúdok.
Zázvor: Je prirodzený prostriedok proti nevoľnosti a môže byť veľmi účinný pri kinetóze. Pripravte si zázvorový čaj alebo cmúľajte zázvorové cukríky.
Mätový čaj: Mäta má upokojujúce účinky na tráviaci trakt a môže pomôcť zmierniť príznaky nevoľnosti.
Voda: Optimálna hydratácia je pri tráviacich ťažkostiach kľúčová, doprajte si najmä čistú vodu.
Vyhýbajte sa ťažkým, mastným alebo korenistým jedlám, ktoré môžu podráždiť žalúdok. Rovnako konzumácia veľkých porcií jedál pred alebo počas cesty môže zaťažiť tráviaci trakt a spôsobiť žalúdočné nevoľnosti.
Káva a energetické nápoje počas dlhej jazdy autom
Káva a energetické nápoje, vďaka obsahu kofeínu, sú obľúbené pre svoju schopnosť udržať nás v bdelom stave, avšak ich konzumáciu je potrebné obmedziť na rozumné množstvo. Dve šálky kávy pred a počas jazdy by mali byť postačujúce na udržanie pozornosti. Ak však začnete pociťovať príznaky ako nervozitu, búšenie srdca alebo podráždený žalúdok, mali by ste zvážiť zníženie príjmu kofeínových nápojov.
Aké občerstvenie si vziať do auta, aby dodala energiu a nespôsobila nevoľnosť?
Ovocie a zelenina: Nakrájaná mrkva, jablká alebo hrozno sú skvelou voľbou ako občerstvenie do auta, aj na dlhšie cesty.
Proteínové tyčinky: Občerstvenie ako orechy, semienka, alebo jednoduché proteínové tyčinky poskytnú potrebnú energiu.
Cereálne tyčinky alebo sušienky: Vyberte varianty s nízkym obsahom cukru, aby ste predišli výkyvom hladinu cukru.
Voda a neperlivé nápoje: Vyhnite sa sladeným alebo perlivým nápojom, ktoré môžu najmä deťom spôsobiť nevoľnosť.
Pri balení jedla na cesty nezabúdajte ani na vhodné nádoby, aby jedlo zostalo čerstvé. Použite uzatvárateľné plastové alebo sklenené nádoby, silikónové vrecúška, termosky, chladiace tašky alebo papierové obaly na rôzne druhy jedál.
Tieto a ďalšie informácie sú zahrnuté vo výživovom poradenstve. Rada vám predstavím jeden z mojich programov a pomôžem vám dosiahnuť vaše ciele.
Zdenka Solík
Výživový poradca, lektor
Absolvovala štúdium v oblasti výživy v Nemecku a momentálne pokračuje vo svojom vzdelávaní na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Aktuálne zastáva pozíciu výživovej poradkyne v poliklinike MEDANTE a v Slovenskej akadémii vied, kde poskytuje odborné výživové konzultácie a podporu klientom. Súčasne vedie vlastnú poradenskú prax s názvom Ide o Tvoje zdravie. Bola tiež zapojená do projektu Chuť žiť, ktorý sa venuje problematike porúch príjmu potravy. Je jednou z lektoriek programu Skutočne zdravá škola.