„Napite sa z potravín“
V letnom období sa vraví viac o pitnom režime ako o jedení. Má to svoje opodstatnenie. S horúcimi dňami prichádza čas oddychu a dovoleniek, ale rovnako sú tieto dni vyčerpávajúce pre náš organizmus. Vysoké teploty môžu dokonca spôsobiť nesústredenosť, bolesti hlavy a nechuť k jedlu. Je veľmi dôležité hydratovať naše telo priebežne počas celého dňa, nie jednorazovo alebo vôbec. Pre tých, ktorým sa nedarí ustriehnuť si príjem tekutín, je tu dobrá správa. Tekutiny vieme získať aj z potravín, ktoré obsahujú väčší podiel vody. Patrí sem najmä ovocie a zelenina.
Potraviny s vysokým podielom vody
Ovocie a zelenina nám v letnom období poskytujú prirodzené osvieženie. Ideálne sú marhule, broskyne alebo jahody. Absolútnym víťazom počas horúcich letných dní je červený melón. Zo zeleniny odporúčam najviac uhorky, ľadový šalát, papriku, stonkový zeler, paradajky, reďkovky a špenát.
Voda alebo potraviny?
Voda je pre ľudské telo nenahraditeľná, pretože náš organizmus je zložený prevažne z vody. Potraviny s vyšším obsahom vody sú veľmi prospešné, keďže obsahujú i vitamíny, minerály a vlákninu. Samotnú vodu nám však nenahradia. Za najvhodnejšiu tekutinu môžeme považovať práve čistú pitnú vodu. Vhodné sú aj nesladené ovocné, bylinkové čaje a riedené ovocné šťavy. Čistú vodu si v lete môžeme dochutiť citrónom, mätou alebo bobuľovým ovocím. Pri športovaní a priamom pobyte na slnku nezabudnime navýšiť náš pitný režim, pretože samotné potraviny náš denný príjem tekutín nepokryjú.
Všetko s mierou
Všetkého veľa škodí. Aj nadmerné pitie čistej vody zaťažuje náš organizmus, najmä obličky a močový mechúr. Navyše, ak to skombinujeme s ovocím alebo zeleninou, ktoré obsahujú viac vody, všetko to iba násobíme. Je prirodzené, že počas horúcich letných dní nemáme veľkú chuť do jedla a preferujeme osviežujúce potraviny. Ak nemáte chuť na teplé jedlo, pripraviť si môžete osviežujúce studené polievky z paradajok, cukety, brokolice alebo špenátu, alebo ľahký letný šalát.
Zdenka Solík- Lektorka a odborníčka na výživu
Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.