Ako sa stravovať počas jesene?
S jeseňou prichádzajú sychravé a upršané dni, ktoré predstavujú záťaž pre náš organizmus, čo má najčastejšie za následok nástup zdravotných problémov ako prechladnutie, chrípky či angíny. Postupne si zvykáme na skracovanie dní a všetko čo s jeseňou súvisí. Toto obdobie by malo pre človeka po teplom lete znamenať i zmenu jeho stravovacích návykov a prípravu na tzv. zimné stravovanie. Ako teda pomôcť telu, aby sa s takouto záťažou lepšie vyrovnalo?
Príprava na zimu
V prvom rade treba z jedálička vynechať citrusové ovocie a banány. Tropické plody nepatria do prirodzenej stravy Stredoeurópanov. Sú plné vody, ktorá obyčajne ochladzuje organizmus. Preto su veľmi vhodné pre obyvateľov tropických pásiem, žijúcich celoročne v horúčavách, počas ktorých im zabezpečí osvieženie.
Ideálne potraviny na zimu
Kapusta a kel vám rozhodne dodajú viac vitamínu C, než väčšina citrusov. V zimnom období by ste ich mali konzumovať čo najviac. Do jedálnička môžete zaradiť aj karfiól a brokolicu. Nemali by ste ich príliš dlho tepelne upravovať, stačí krátke varenie, dusenie, prípadne príprava v pare je úplne ideálna.
Kyslá kapusta – vitamínová bomba
Siahnite po nej nielen na Vianoce ako základ kapustnice. V zimných mesiacoch by na Vašom stole nemala určite chýbať. Podiel vitamínu C je v kyslej kapuste vyšší než v čerstvej. Šťava z kyslej kapusty má priaznivé účinky na črevný mikrobióm. Obsahuje probiotické baktérie mliečneho kvasenia, ktoré zabraňujú množeniu škodlivých a hnilobných mikroorganizmov. Kyslá kapusta má veľké množstvo minerálnych látok, ako napríklad draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík a ďalšie stopové prvky. Vďaka vitamínom významne podporuje našu obranyschopnosť a imunitu.
Raňajky, ktoré mnohí z nás podceňujú
Raňajkové kaše, to je práve ten zázrak, ktorý zlepší naše trávenie a zahreje nás počas chladných dní. Pripraviť si ju môžete z pšenových, ovsených alebo pohánkových vločiek, ktoré jednoducho zalejte horúcou vodou, pridáte sušené ovocie a hrsť nasekaných orechov. Takto pripravená kaša má vysoký obsah vlákniny, zahreje a naštartuje metabolizmus.
Kuzu Koreň
Je novinkou v zdravej výžive. Ide o škrob získaný z koreňa japonského vínneho kríku. Tento veľmi tvrdý, divý koreň má nesmiernu energiu. Môže v pravom slova zmysle prerásť i skalou. Kuzu posilňuje, reguluje trávenie a je veľmi ľahko stráviteľný.
Je veľmi vhodný pri celkovom vyčerpaní organizmu, akútnych črevných problémoch, prechladnutí a pomáha znížiť teplotu.
Čaj kuzu
Rozpusťte čajovú lyžičku kuzu v troške studenej vody, ďalšiu vodu pridávajte po lyžičkách a stále miešajte, aby sa všetky kúsky kuzu rozpustili. Potom pridajte šálku vriacej vody – prípadne horúceho čaju a opäť dobre premiešajte.
Použitie :
pri teplotách (n,e vyššej ako 38°C)
pri všetkých bolestiach hlavy,
a chrípke.
Zdenka Havettová – Lektorka a odborníčka na výživu
Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.