Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde…
Tradičné sviatky
Fašiangy sú tradičné sviatky slávené v stredoeurópskych krajinách, vrátane Slovenska, Česka, Maďarska, či Poľska. Ide o časové obdobie medzi sviatkom Troch kráľov a Popolcovou stredou, po ktorej nasleduje 40 dňový pôst až do Veľkého piatku. V zmysle tradícií sa počas fašiangov na Slovensku konali zabíjačky, zábavy a svadby. Toto veselé obdobie končilo pred Popolcovou stredou sprievodom masiek a symbolickým pochovávaním basy.
Obdobie zábavy
Fašiangy sú najmä obdobím zábavy s množstvom ľudových tradícií. Ľudia sa aj v minulosti obliekali do rôznych kostýmov, spievali piesne a chodili na veselice, čo bolo prirodzené, pretože mali v danom časovom intervale menej práce okolo domu, hospodárstva a taktiež na poliach. Takže aj z tohto dôvodu organizovali častejšie karnevaly a zabíjačky, ktoré zasýtili a zásobovali celé rodiny. Tieto sviatky majú hlboké korene v ľudovej kultúre a sú dôležitou súčasťou nášho folklóru.
Počas pred-veľkonočných sviatkov sa rodiny spájali, aby spoločne oslavovali jednotu a šťastie. Jednou z najdôležitejších súčastí fašiangových dní je konzumácia „špeciálnych“ jedál, ktoré majú symbolický význam a sú spojené s tradíciami.
Fašiangové jedlá
Fašiangové jedlá sú do značnej miery „tučné“ a ich základnou surovinou je mäso. Ako správne predpokladáte, tieto špeciality sú zväčša klobásy, údené mäso, slanina, kyslé polievky (opäť s klobásou, alebo údeným), zemiakové placky, ale taktiež i sladké dobroty ako šišky, či fánky. Aj napriek tomu, že od viacerých tradícií zvykneme aktuálne upúšťať, fašiangové jedlá sa za posledné desaťročia veľmi nezmenili a udržiavajú si svoju pôvodnú tvár.
Ťažké jedlá
Konzumácia tzv. ťažkých jedál mala svoje opodstatnenie, pretože v zimnom období sa naše telo prirodzene „obaľovalo teplom“. Samozrejme, dnes už naberanie hmotnosti v zimnom období stratilo svoj pôvodný zmysel.
Sladkosti sú prirodzeným symbolom hojnosti a sú neoddeliteľnou súčasťou fašiangových obradov. Celkovo predstavujú fašiangy obdobie radosti, veselosti a spoločenských akcií. Jedlá tu hrajú významnú úlohu, pričom plnia nielen výživovú funkciu, ale aj spoločenskú a kultúrnu.
Jedlo nás skrátka sprevádza celým našim životom, pričom spája naše rodiny. Celé toto obdobie však možno vystihnúť pravdovravným porekadlom: „Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj!“
Zdenka Solík – Lektorka a odborníčka na výživu
Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.