Jedálny lístok bez mäsa
Prvá časť.
Vegetarián, ktorý sa stravuje prevažne priemyselne spracovanými potravinami, je v porovnaní s človekom, ktorý uprednostňuje vyvážené jedlo s kvalitným mäsom, na tom rozhodne oveľa horšie.
Dá sa jesť zdravo aj bez mäsa? Predsa len, kvalita rastlinných bielkovín je nižšia ako kvalita živočíšnych bielkovín.
Pojem jesť zdravo v tomto kontexte je relatívne široký. Byť vegánom alebo vegetariánom automaticky neznamená, že sa stravujeme zdravo. A veľmi podobne je to aj s ľuďmi, ktorí preferujú v jedálničku mäso. Veľmi záleží od jednotlivca a od toho, ako pristupuje k stravovaniu. Ak človek, ktorý je mäso, preferuje údeniny a mäsové výrobky ako polotovary, určite neprospieva svojmu zdraviu. V porovnaní s ním je na tom vegetarián, ktorý si kvalitne zostaví svoj jedálniček so zastúpením všetkých živín, oveľa lepšie. A naopak, vegetarián, ktorý sa stravuje prevažne priemyselne spracovanými potravinami, je v porovnaní s človekom, ktorý je vyvážené jedlo s kvalitným mäsom, na tom rozhodne oveľa horšie. Poznáme aj kvalitné druhy rastlinných bielkovín, avšak bielkoviny rastlinného pôvodu majú často nedostatok určitých esenciálnych aminokyselín. Preto ich považujeme za neplnohodnotné.
Je niečo, v čom sa mäso nedá nahradiť?
Kvalita bielkovín v našom jedálničku sa meria porovnaním podielu esenciálnych aminokyselín. Čím je podiel esenciálnych aminokyselín vyšší, tým je bielkovina kvalitnejšia. Za vysoko kvalitné bielkoviny považujeme práve mäso, mlieko a vajcia. Tie rastlinné majú nedostatok určitých esenciálnych aminokyselín (sú také, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť a musíme ich prijímať v strave). Zvlášť pri vegánskej a vegetariánskej strave hrozí ich nedostatok a je dobré dbať na príjem bielkovín z rozličných zdrojov.
Vegetariánstvo alebo dokonca vegánstvo rozhodne nie je pre každého. Pre človeka, ktorý sa rozhodne pre takýto druh stravovania, je vyslovene žiadúce, aby mal dostatočné informácie o kombinácii potravín, ako nahrádzať jednotlivé zložky. Mal by jednoducho disponovať veľmi dobrou orientáciou v oblasti výživy človeka. V konečnom dôsledku veľa záleží aj od genetickej predispozície a celkového životného štýlu.
Aké mäso a v akej forme je najzdravšie?
Na túto otázku je ťažko jednoznačne odpovedať. V každom prípade mäso v našom jedálničku má svoje zastúpenie a opodstatnenie. Vo všeobecnosti za sa za najzdravšie považuje hydina a rybacie mäso. Oveľa dôležitejšia otázka je, v akej forme ho konzumovať. Údeniny a mäsové výrobky sú najmenej zdravou formou mäsa, ktorého často ani veľa neobsahujú. Namiesto toho v nich nájdete veľa soli, tuku, chemických prísad a rôznych škodlivých éčok. Nášmu zdraviu tiež neprospieva častá tepelná úprava mäsa vyprážaním a grilovaním. Pri úprave mäsa si zvoľme skôr šetrnejšiu úpravu mäsa, napríklad dusenie.
Pokiaľ ste vegetarián a nedarí sa Vám dosiahnuť optimálne zostavenie vášho jedálnička, pozrite sa na jeden z programov. Individuálny prístup a vedenie odborníka môže byť kľúčom k celkovému zlepšeniu kvality života.
Pre viac inšpirácií navštívte Facebook Ide o Tvoje zdravie a Instagram Ide o Tvoje zdravie. Námety na recepty nájdete v skupine Ide o Tvoje zdravie.
Zdroj: BRAINEE – Byť vegánom alebo vegetariánom automaticky neznamená, že sa stravujeme zdravo.
Zdenka Solík – Lektorka a odborníčka na výživu
Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.