Má surová zelenina viac vitamínov ako varená?
Dnes už vieme, že jedlo zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia a slúži ako prevencia proti chorobám. Práve toto zistenie, inšpirovalo mnohých k hlbšiemu zamysleniu sa, nad tým ako zlepšiť svoj vyživový plán a stravovanie sa. Z toho dôvodu sa kladie veľký dôraz na obsah vitamínov a minerálov v našej strave.
Vitamíny sú organcké zlúčeniny a musia byť prítomné v našej strave. Naše telo ich potrebuje pre svoju existenciu, nedokáže si ich samé syntetizovať a musí ich získať z potravín. Minerálne látky sú anorganické a majú pôvod v neživých veciach ako skaly alebo kovové rudy. Do potravín vstupujú vďaka tomu, že sa stali súčasťou pôdy, z ktorej vyrastajú rastliny. Získať ich môžeme dvomi spôsobmi. Buď priamou konzumáciu rastlín alebo zjeme živošíchy, ktoré sa týmito rastlinami živia.
Rozdelenie vitamínov a minerálov:
Vitamíny sa delia do dvoch hlavných skupín.
Do prvej patria tie, ktoré sú rozpustuné vo vode. Naše telo ich potrebuje pravidelne prijímať, pretože sa rýchlo vylúčia potom a močom. Zaraďujeme k nim napríklad vitamin C a vitamíny skupiny B.
Druhú skupinu tvoria vitamíny rozpustné v tukoch. Patria sem vitamíny D, E, K, A. Vďaka svojej rozpustnosti v tukoch zostávajú v tukovom tkanive dlhšiu dobu.
Minerály sa delia na dve základné skupiny:
Makroelementy a patria sem: vápnik, horčík, draslík, chlór, sodík, síra a fluór.
Mikroelementy (stopové prvky): selén, zinok, meď – organizumus ich potrebuje len vo veľmi malom množstve.
Pri nedostatku vitamínov dochádza v našom organizme k stavu, ktorý označujeme ako hypovitaminóza. Môže sa prejavovavať rôznymi poruchami v našom tele, ktoré môžu vyústiť až do vážnej choroby. Hypovitaminóza môže nastať aj pri chorobe, keď orgnizmus nie je schopný vstrebávať vitamíny.
Opačným stavom je hypervitaminóza. Vzniká pri nadbytočnomm príjme vitamínov, kedy môže nastať predávkovanie. Hypervitaminóza sa upraví ak daný vitamín vylúčime zo stravy.
Je surová zelenina naozaj zdravšia ako varená?
Predstava väčšiny z nás je taká, že varením sa strácajú cenné živiny a vitamíny v potravinách. Toto tvrdenie je pravdivé len do istej miery. Varom sa strácajú najmä vitamíny skupiny B a C, ktoré sú citlivé na vysokú teplotu. Na druhej strane, niektoré cenné látky z ovocia a zeleniny sa lepšie vstrebávajú po ich tepelnej úprave. Napríklad z tepelne spracovanej mrkvy získame viac karotenoidov ako zo surovej, z vareného špenátu získame viac železa, zinku, horčíka a vápnika ako zo surového špenátu.
Ktoré zeleniny sú lepšie varené
Dobre stráviteľné jedlo nemusí vždy znamenať smoothie nápoj, šťavu, šalát, surové ovocie alebo zeleninu. Rozhodujúca by mala byť vždy otázka čo z danej zeleniny potrebujem získať. Pretože niektoré vitamíny a antioxidanty sú pre naše telo lepšie využiteľné ak ich tepelne spracujeme. Napríklad červená paprika, je bohatá na vysoký obsah vitamínu C, ak ju však tepelne spracujeme tento vitamín sa výrazne zníži, na druhej strane využijeme lykopén. Je jedným z najvýraznejších antioxidantov, ktorému prospieva tepelná úprava.
Lykopén
Lykopén je červené rastlinné farbivo, bežne sa vyskytujúce v ovocí a v zelenine. Toto červené farbivo spôsobuje zafarbenie plodov do červena. K tomuto farbivu sa pripisujú najsilnejšie antioxidačné účinky zo skupiny karotenoidov. Má veľa benefitov na naše ľudské telo a zdravie. Okrem toho, že predstavuje prevenciu pred nádorovými ochoreniami, posilňuje najmä náš imunitný systém a chráni pokožku pred UV žiarením. Pôsobí hlavne preventívne proti srdcovo – cievnym chorobám, má antioxidačné pôsobenie v organizme – viaže voľné radikály v organizme.
Ideálna je kombinácia surovej a varenej stravy
Nemusíme presne vedieť, ktorej zelenine prospieva viac tepelná úprava a ktorá je vhodnejšia v surovom stave. Oveľa dôležitejšie je zamerať sa na sezónnosť a lokálnosť potravín. Pretože v danom ročnom období rastie prevžene také ovocie a zelenina, aké naše telo potrebuje. Jedlá si čo najčastejšie pripravujme doma z čerstvých surovín. Podporíme tak aj spoločné stravovanie v kruhu rodiny. Ak budeme jesť zdravú a pestrú stravu, bohatú na prirodzené nespracované potraviny a striedať pri varení rôzne spôsoby tepelnej úpravy, zabezpečíme si dostatok všetkých živín.
Zdenka Solík – Lektorka a odborníčka na výživu
Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.