Príčiny nadváhy a obezity
Prečo niektorí ľudia môžu zjesť veľké množstvo jedla a napriek tomu sú chudí? Niektorým stačí len „prejsť“ okolo čokolády a už ručička na váhe ide hore. Dôvody, prečo je tomu tak a prečo nadváha vzniká môžu byť rôzne. Poďme sa teda spoločne pozrieť na niektoré príčiny vzniku nadváhy a obezity:
Dedičná predispozícia
To je asi to, čo ste veľmi nechceli počuť. Naše gény hrajú zásadnú úlohu pri vývoji nadváhy a obezity, to je jednoducho nesporný fakt. Aký silný, je tento vplyv, je však už otázne. Odborníci sa domnievajú, že telesnú hmotnosť asi na 50% ovplyvňujú dedičné faktory a 50% je ovplyvnených prostredníctvom životného štýlu. Za zmienku určite stojí, že sú veľmi dôležité aj stravovacie návyky v rodinách, ak nie sú správne, pochopiteľne sa prenášajú aj na deti. Napriek dedičnej predispozícii je celková úprava životného štýlu v boji proti nadváhe a obezite rozhodujúca.
Moderný životný štýl
Vo svojej podstate sme naprogramovaní tak, že aj pocit hladu nám je do istej miery prirodzený a nemusíme stále niečo „zajedať.“ Obdobie a spoločnosť, v ktorej žijeme teraz, nám jedlo ponúka doslova z každej strany. Takmer každú jednu udalosť spájame s jedlom, máme plné chladničky, zásoby na veľmi dlhú dobu, kupujeme veľa potravín, čo samozrejme vedie len k jednému: jeme príliš veľa.
Pocit nasýtenia a hladu
V mozgu je centrum hladu a sýtosti. Toto centrum neustále dostáva spätnú väzbu od nášho organizmu. V našom tele sa uvoľňujú rôzne hormóny, ktoré mozgu dávajú signál buď „plný“ alebo „hladný“. Dva najdôležitejšie z týchto hormónov sú leptín a ghrelín. Ak v našom organizme prevláda nerovnováha niektorého z hormónov, začne sa problém v podobe priberania na hmotnosti
Emočné príčiny a stress
Jedlo a príjem jedla už veľmi dlho pre nás neznamená len zdroj energie a živín. Zvykli sme si ho prepájať s emočne vypätými situáciami, kedy nám na krátku dobu môže priniesť uvoľnenie, upokojenie a relax. Dôvody tohto správania častokrát siahajú až do detstva, kedy sme sa problémy naučili prekonávať jedlom a zajedaním. Ak na tieto situácie nenájdeme iné riešenie, tak je vysoko pravdepodobné že emočné jedenie sa stane zvykom dokonca až závislosťou, čo môže viesť až k poruchám príjmu potravy, ktoré sú zvyčajne spojené s nadváhou alebo obezitou.
Nedostatok spánku
Výskumy v posledných rokoch ukázali, že príliš málo spánku zvyšuje pravdepodobnosť nadváhy a obezity. Nedostatok spánku pravdepodobne vedie k tomu, že hormóny leptín a ghrelín, ktoré sa podieľajú na regulácii hladu a sýtosti, sa buď uvoľňujú v nedostatočnom množstve alebo sa zvyšujú.
Tehotenstvo
Tehotenstvo býva veľmi častou príčinou pretrvávajúcich problémov s hmotnosťou. Nejde len o zachovanie prebytočných kilogramov po pôrode ale ide aj o stravovanie matky počas tehotenstva. Najlepšie je venovať dostatočnú pozornosť správnej výžive a obmedziť tak nárast na váhe, aby sa problém s hmotnosťou vôbec nevyskytoval.
Fajčenie
Prestať fajčiť, je veľmi často spojené s priberaním na hmotnosti, pretože mnohí bývalí fajčiari kompenzujú fajčenie tým, že viac jedia.
Hormonálne poruchy
Výsledok nedostatočnej funkcie štítnej žľazy sa môže prejaviť najmä únavou, poruchou sústredenosti, obstipáciou, spomaleným srdcovým tepom a priberaním na hmotnosti. Hypofunkcia štítnej žľazy môže chudnutie spomaliť, ale nie ho zastaviť. Najdôležitejšie v tomto prípade je, aby lekár nastavil hormonálnu liečbu. Podporou tejto liečby bude správne nastavenie životného štýlu a stravovania.
Lieky
Niektoré lieky môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti. Medzi problematické lieky patria podľa odborníkov antidepresíva, lieky na vysoký krvný tlak, liečbu cukrovky, kortikoidy, ale napríklad aj lieky na migrénu.
Pre viac inšpirácii sledujte FB profil Ide o Tvoje zdravie alebo Instagram ideovojezdravie.